Mikuš využíva peniaze kraja na sebapropagáciu

Autor: Ján Tralich | 24.11.2009 o 19:34 | (upravené 19.3.2010 o 20:03) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1415x

Znovuzvolený predseda TTSK už dlhšie necháva vydávať regionálny plátok tzv. „Župný spravodaj“. Cieľom tohto periodika má byť pravdepodobne „objektívne“ informovanie obyvateľstva TTSK o dianí v kraji.

Mikušov bývalý šéf v pozadíMikušov bývalý šéf v pozadí

Do očí bijúca je, ale i iná vec, ako nadpis tohto článku. Samotné označenie periodika ako: „Spoločenského časopisu pre občanov Trnavského samosprávneho kraja“. Neviem či sa nedávno stal TTSK autonómnym územím alebo samostatným štátom, keďže jeho obyvatelia sú označovaní za jeho občanov, ale minimálne je to v rozpore s Ústavou SR, ktorá v čl. 64a tvrdí: „Obec a VÚC sú samostatné územné samosprávne a správne celky SR združujúce osoby, ktoré majú na ich území trvalý pobyt. Podrobnosti ustanoví zákon.“ Teda Ústava SR nepozná žiadny pojem „občan samosprávneho kraja“, ale pojem „osoba s trvalým pobytom na území územnej samosprávy“. To ako prvá vec, ktorá padne do oka.

Na čo sa ale chcem zameriať je neúnosné zneužívanie peňazí na vydávanie tohto „Spoločenského časopisu“, ktorý slúži najmä na sebaprezentáciu Tibora Mikuša.

Pre prehľad ponúkam prehľad počtu článkov uverejnených v troch vydaniach:

Župný spravodaj čislo 14/2009 – mimo volebného obdobia
celkový počet článkov – 24
tzv. Článkov s Mikušom – 10
relevantné objektívne články – 14
podozrivé články – 0

V čisle sú obrázky ako Mikuš zapaľuje „vatru zvrchovanosti“, články ako spomína na predkov, vytvára nový energetický klaster supervýhodný pre budúcnosť TTSK, podpora Mikuša pre vozičkára-športovca, ako pozdravuje úvodný míting projektu AUTOCLUSTERS (úspešný projekt Automobilového klasteru – západné Slovensko), ako odovzdával ceny na konci futbalového turnaja, ako zaštítil cykloturistickú non-stop jazdu Trnava-Rysy a nechýba okienko na otázky pre župana.

Župný spravodaj číslo 20/2009 – predvolebné číslo (pred voľbami do VÚC 2009)
celkový počet článkov – 25
tzv. Článkov s Mikušom – 12
relevatné objektívne články – 11
podozrivé články – 2

Za podozrivé som považoval články: Stanovisko TTSK k dopravným obmedzeniam v meste Trnava – čo bola dosť „omielaná“ téma počas predvolebných kampaní, je zaujimavé, že TTSK k nej vydal stanovisko až v poslednom čísle Župného spravodaja pred voľbami a nie skôr, keďže sa jedná o problém, ktorý už nejaký ten mesiac trvá.

Druhým podozrivým sa mi zdalo - Prevzatie záštity nad podujatím „Trnavská kanténa“ - prehliadka speváckych zborov TT SK – ktorý bol uvedený ako reklama na zadnom prebale čísla na celú stranu. Čo mi pripadlo ako reklama pre Mikuša, ktorý tam bol uvedený so svojím titulom Ing. (čo zvyčajne nebýva), označený za poslanca NR SR (taktiež bežne neoznačovaný) a samozrejme za predsedu TTSK.

Inak sú v čísle zobrazené články typu: Galantská nemocnica s novým vybavením s veľkou fotkou, na ktorej nesmie chýbať v popredí pán predseda TTSK; článok ako Mikuš pochvaľoval pokrok na zasadnutí Združenia miest a obcí regiónu JE Jaslovské Bohunice, ako krstil knihu určenú na zhrnutie činnosti trnavského futbalu, ďalši článok kde bolo pomenuté ako vystúpil príhovorom na zastupiteľstve TTSK, pri ktorom spomenul, že sa kraj oddlžuje a rozvýja; v ďalšom zas krstil knihu „Rodný môj kraj“ a akcentoval na rozvýjanie kultúry v kraji, článok ako župan zaštítil akciu pre nepočujúcich v Zavare, ktorá ukázala cestu spolupráce, článok, v ktorom bolo spomenuté ako už dávnejšie nadviazal kontakty na členov Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu TTSK (čo sa mi zdá, že pri funkcii župana má byť automatické) a ako ich vedomosti a pomoc pri svojej práci využíva, článok, kde sa spomína ako TTSK pod vedením Tibora Mikuša nadviazal na posolstvo Mesiaca úcty k starším v článku venovanom Jednote dôchodcov Slovenska. Nechýbalo samozrejme okienko venované otázkam pre župana.

No na jedno predvolebné číslo dosť veľa reklamy pre vás pán Mikuš, čo vy na to pán predseda?

Župný spravodaj číslo 21/2009 – povolebné čislo
celkový počet článkov – 31
tzv. Článkov s Mikušom – 12
relevatné objektívne články – 18
podozrivé články – 1

Za podozrivé som považoval: Záhorácky prezident má svoj hrad – neviem čo bolo dôvodom, prečo sa tento článok dostal medzi prvé články, ktoré väčšinou patria pánovi „som vždy v každom čísle aspoň 5krát na každej strane“, celkovo mal článok vypovednú hodnotu reklamy pre kamoša pána T. M., ktorý sa nudí a nemá čo robiť a preto zakladá „recesistické kancelárie Záhoráckej republiky“ (citované z článku).

Výber z čísla: Mega fotka Mikuša na prednej strane čísla, sťa staronového predsedu TTSK, ktorého v kresle potvrdili „občania“ :)) kraja, editoriál, v ktorom Mikuš ďakuje (!!!) za hlasy, ktoré mu boli dané vo voľbách, dojemná fotka Mikuša s manželkou v objatí po zverejnení výsledkov volieb s článkom o „jasnom víťaztve“ komunistickej strany, ups, pána Mikuša vo voľbách, kde okrem iného znova ďakuje za hlasy a sľubuje a sľubuje; článok kde Mikuš pokladá sviečky na pamätník obetí vojnových konfliktov, článok kde oceňuje „zaslúžilých“ sociálnych pracovníkov, kde vzdáva poctu odhalením sochy Ľudovítovi Okánikovi, ďalši kde daroval kraj hasičom nové čerpadlá, samozrejme, že s fotkou pána predsedu a hŕstkou nič netušiacich detí, článok kde sa zúčastnil akcie 25-ročnice Záhorskej galérii v Senici, článok kde sa spomína ako odhalil pamätnú tabuľu k revolučným udalostiam z 1989, vo Vrbovom si zas uctil pamiatku sv. Gorazda s účasťou pána župana a klasické okienko: „Pýtate sa predsedu TTSK Tibora Mikuša."

Záver:

Je úplne jasné k čomu slúži daný „Spoločenský časopis“. Vôbec to nie je o potrebe informovania o dianí v kraji, veď o tom majú občania, ktorí prejavia záujem dosť informácií z regionálneho MY a regionálnych televizií a periodík, poprípade z internetu či internetovej stránky TTSK. Informácie ako pohotovostné časy lekární sa uvádzajú v každej miestnej tlači, štatistiku z volieb si občania nájdu na internete a po voľbách sa im dosť venovali celoštátne televízie, o školách, obciach, osobnostiach kraja, vyročí z histórie, rozpisu predstavení z divadiel je dosť informácií i bez „Župného spravodaja“, výzvam na verejné obstarávanie sa má venovať internet – žijeme v 21. storočí a krížovka s tajničkou snáď nie je životnou potrebou „občanov“ TTSK.

Čerešničkou na torte je okienko pána Župan, kde sa „občania“ TTSK pýtajú úplne triviálne otázky, ktoré by im zodpovedali i úrady, ktoré majú túto agendu na starosti.

Je preto úplne logické usudzovať, že „Župný spravodaj“ slúži jedine na reklamu osoby pána Mikuša. Prečo sa pri tom využívajú prostriedky z peňaženiek nás všetkých, to teda neviem. Myslím si, ale, že dané mrhanie prostriedkami TTSK na vydávanie tohto marketingového skvostu je iba vrcholom ľadovca v mrhaní s verejnými prostriedkami. Veď takéto kauzy to len dokazujú: neúprosne zadĺžené nemocnice (okolo pol miliardy korún), predražené sídlo TTSK (kúpené za 295 mil. SK a za ďalších 69 mil. SK rekonštruované + urobená nadstavba), netrasnparentný úver 1,5 mld. SK (50 mil. €) - nezverejnené zmluvy, mnohé nevideli ani poslanci, splácanie až v roku 2014 (keď nikto zo súčasných už nebude pri moci a teda zodpovednými) až do roku 2037, mlčanlivoť poslancov, ktorí videli zmluvy; luxuné auto pre župana; zvýšenie odmien pre poslancov v čase krízy, kúpa notebookov za korunu, investície do letiska v čase krízy na ďaľšie blisnutie pre župana namiesto toho, aby peniaze šli do kruhových križovatiek medzi Leopoldovom a Hlohovcom – nehodový úsek – ktoré boli už schválené dávno, ale ešte dodnes nestoja.

Uvedomujú si toto obyvatelia TTSK vôbec?
Čo na to vravia poslanci zastupiteľstva? Všímli si vôbec, že sa o nich a o zastupiteľstve v spomínanom periodiku vôbec nepíše a ak áno, tak len v spojení so županom?

A bonbónik na záver: Ako to, že Mikuša v predvolebnej kampani oficiálne podporovala (i logom na predvolebných billboardoch) Matica slovenská, dotóvana z rozpočtu SR?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?